Monday, 14 May 2018

Sunday, 13 May 2018

RANCANGAN PENGAJARAN PERIBAHASA



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
SEMANTIK DAN PRAGMATIK
KELAS
4 BIJAK
TARIKH / HARI
24.4.2018
SELASA
MASA
09:00 -09 :30
JUMLAH PELAJAR
20 ORANG MURID
TEMA
PERIBAHASA
TAJUK
JENIS PERIBAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
i.                    Pada akhir pembelajaran, murid dapat menyatakan definisi peribahasa secara tepat.
ii.                  Pada akhir pembelajaran, murid dapat menyenaraikan jenis jenis peribahasa beserta contoh.
MODEL
Model Koperatif
KEMAHIRAN
Kemahiran Mendengar dan Bertutur +Kemahiran Menulis
PAK21
Mix and Match dan Quizizz
KBAT
Menganalisis, Mengaplikasi, Menilai
NILAI
Keberanian, hormat-menghormati, kegigihan, hemah tinggi dan rasional.
EMK
Penggunaan peribahasa (Bahasa)


Fasa / Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Fasa 1
Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=B1ik48ePu6k
Memberitahu :
(5 minit)
Soalan :
Apakah peribahasa yang terdapat dalam video tersebut berserta maksudnya?

Jawapan jangkaan murid :
Seperti gunting dalam lipatan.
Maksudnya orang yang disangka kawan tetapi rupanya musuh.
VIDEO
1.      Murid ditayangkan video berkaitan peribahasa.
2.      Pengetahuan murid dikaitkan dengan video yang dipaparkan.
3.      Murid bersoal jawab dengan guru  berkaitan kefahaman mereka berdasarkan video yang dipaparkan.
BBM:
Video
Komputer riba
Lcd projector
Skrin layar
KBT :
Kemahiran berfikir
Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi.
NILAI :
Keberanian
Hormat-menghormati
Hemah Tinggi




Fasa 2
Eksplorasi:
(5 minit)


-           
1.      Murid diberikan kesediaan oleh guru.
2.      Murid dipaparkan slaid berkaitan topik pembelajaran pada hari ini  iaitu peribahasa.
3.      Murid mendengar dan mencatat nota berdasarkan penerangan yang diberikan oleh guru.
4.      Guru menerangkan aktiviti yang hendak dijalankan iaitu aktivti Mix and Match.

BBM :
Slaid Powerpoint
Komputer riba
Lcd projector
Skrin layar
Card board
Pelekat
KBT :
Kemahiran berfikir
Kemahiran mengingat
Kemahiran memproses maklumat.
Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi.

KBAT :
Menganalisis
Menilai

NILAI :
Keberanian
Hormat-menghormati
Hemah Tinggi
Kegigihan
Rasional


Fasa 3
Permainan Quizizz:
(15 minit )




1.      Murid telah memahami definisi peribahasa dengan tepat berdasarkan penerangan guru dan aktiviti yang telah dilaksanakan pada fasa 2.
2.      Murid diminta untuk berada dalam keadaan sedia.
3.      Murid diberikan penerangan oleh guru berkaitan aktiviti Quizizz yang akan dilaksanakan.
4.      Murid dinilai berdasarkan aktiviti Quizizz.

BBM :
-Komputer riba
-Skrin layar
-Lcd  projektor
-Quizizz
PAK21 : 
Quizizz


KBT :
Kemahiran berfikir
Kemahiran mengingat
Kemahiran memproses maklumat.
Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi.

KBAT :
Mengaplikasi

NILAI :
Keberanian
Hormat-menghormati
Hemah Tinggi
Kegigihan
Rasional
Fasa 4
Penilaian :
(5 minit )
1.Apakah definis peribahasa yang telah kamu pelajari ?
Jawapan jangkaan murid : Ayat atau kelompok kata yang mempunyai susunan yang  tetap dan mengandungi pengertian yang tertentu.
2.Berikan jenis-jenis  peribahasa beserta contoh.
Jawapan jangkaan murid :
Pepatah - Alah bias, tegal biasa.
Bidalan – Sesal dahulu pendapatan, sesal kemudian tidak berguna.
Perbilangan – Bersakit-sakit dahulu bersenang-senang kemudian.
Kiasan  - Mandi kerbau.
Perumpamaan – Bagai bulan jatuh ke riba.
3.Berikan refleksi pembelajaran pada hari ini ?
Jawapan jangkaan murid :
-Berdasarkan aktiviti-aktivit  yang dilaksanakan, saya dapat memberikan definsi peribahasa dan  membezakan jenis-jenis peribahasa dengan tepat.
1.      Murid diminta untuk menyatakan definisi peribahasa.
2.      Murid diminta untuk menyenaraikan jenis peribahasa beserta contoh.
3.      Seorang wakil diminta oleh guru untuk memberi refleksi pembelajaran pada hari ini.
4.      Guru mengukuhkan refleksi pembelajaran tersebut kepada murid.
KBT :
Kemahiran berfikir

KBAT :
Menilai

NILAI :
Keberanian
Hormat-menghormati
Hemah Tinggi
Kegigihan
Rasional



LANGKAH-LANGKAH PERLAKSANAAN AKTIVITI MIX-N-MATCH
1.      Guru mewujudkan kesediaan murid.
2.      Guru menjelaskan aktiviti yang akan dijalankan iaitu Mix-N-Match
3.      Murid memberi perhatian sepenuhnya kepada penerangan guru untuk menjalankan aktiviti tersebut.
4.      Murid disediakan sebuah kotak yang mengandungi contoh jenis peribahasa dan maksud.
5.      Setiap orang murid diarahkan Mix-N-Matchkan contoh jenis peribahasa dan maksud yang berada dalam kotak tersebut di tempat yang sesuai pada papan putih
6.      Guru membuat penilaian dan membincangkan hasil Mix-N-Match  bersama-sama murid untuk mengetahui jawapan yang sebenar.
LANGKAH – LANGKAH PELAKSANAAN AKTIVITI QUIZIZZ
  1. Pelajar diminta untuk berada dalam keadaan sedia.
  2. Guru melayari Quizizz.com kepada pelajar untuk bermain aktiviti Quizizz.
  3. Setiap pelajar diminta untuk melayari Quizizz.com dan memasukkan kod yang dipaparkan di skrin layar bagi memastikan semua pelajar memasuki laman Quizizz tersebut.
  4. Pelajar diminta untuk memasukkan nama sebenar setelah memasukkan kod di Quizizz.
  5. Murid diberi masa 30 saat untuk menjawab soalan yang diberikan dalam aplikasi Quizizz.
  6. Murid yang menjawab jawapan dengan betul akan berada pada tempat yang pertama, kemudian diikuti tempat kedua dan ketiga.

VIDEO  SET INDUKSI













SENARAI NAMA AHLI KUMPULAN



TUAN NUR'AIN AFIQAH BINTI TUAN KAMARUZANI

D20151070465

ISMP KESUSASTERAAN MELAYU

SEMESTER 6


NURUL SYAZWANIE BINTI AYOB

D20151070467

ISMP KESUSASTERAAN MELAYU

SEMESTER 6


NURUL IZZATI HANIS BINTI MOHD ZAMANI

D20151070458

ISMP KESUSASTERAAN MELAYU

SEMESTER 6


NUR FATIHAH BINTI MASRI

D20151070440

ISMP KESUSASTERAAN MELAYU

SEMESTER 6